Refinancování hypotéky je v podstatě jednoduchý proces. Jako základní dokumenty budete potřebovat původní hypoteční smlouvu a odhad ceny nemovitosti. Pokud odhad nemáte, nevadí. Většina bank si v případě refinancování udělá odhad sama a zdarma. Po Vás bude banka chtít případně jen fotografie Vaší nemovitosti. Dále si připravte 2 doklady totožnosti, nabývací titul nemovitosti (většinou je to kupní smlouva, dědická smlouva apod.) a pojistnou smlouvu nemovitosti.

Pokud hypotéku řádně splácíte více jak 12 - 36 měsíců, nemusíte většinou prokazovat příjem. Příjem budete prokazovat v případě, kdy budete chtít změnit počet dlužníků nebo jste si za posledních 6 měsíců vzali nové úvěry v celkovém objemu více jak 500 tis. Kč. Banka může chtít příjem prokázat v případě problémového splácení původní hypotéky (pokud k problémům došlo v posledních 6 - 12 měsících).

Náklady s refinancováním hypotéky jsou minimální. Většinou neplatíte odhad ani poplatek za vyřízení. Jediné náklady jsou poplatky za kolky na katastrálním úřadě. Je potřeba vložit zástavu pro novou banku a následně vymazat starou zástavu. Cena jednoho úkonu stojí na úřadě 1.000 Kč. Plus některé banky chtějí tyto skutečnosti doložit aktuálním listem vlastnictví. Cena za vystavení listu vlastníctví se pohybuje mezi 100 - 200 Kč.

V případě, že jste nechali refinancování hypotéky na poslední chvíli, počítejte s poplatkem bance za čerpání na tzv. návrh na vklad zástavního práva. Cena se pohybuje od 0 Kč - 1.900 Kč.

V rámci refinancování si můžete hypotéku navýšit až o 20% (bez prokazování příjmu). Jedná se o tzv. neúčelovou část hypotéky. Tyto peníze obdržíte přímo na účet a mužete je libovolně použít na cokoliv. Podmínkou je, že nesmíte překročit hodnotu nemovitosti a původní výši splátky.