Tradiční bankovnictví se v roce 2018 otřese v základech. Způsobí to nová evropská směrnice PSD2, kvůli které budeme moci, jako klienti, ovládat všechny své bankovní účty v jedné aplikaci.

Některé banky to vnímají jako příležitost, jiné s velkou pravděpodobností přijdou o část svého tržního podílu a některé do několika let zaniknou. Všechny bankovní domy mají už jen sedmnáct měsíců na to, aby kompletně přestavěly své bankovní systémy. Dosud byly banky konzervativně uzavřené, a to nejen z hlediska obchodního, ale i technologického. Tato směrnice znamená otevření bankovnictví a nadvládu klientů. Zvýší se konkurence a na trh vstoupí noví hráči (především technologické společnosti) a klient bude mít jednoduché a kvalitní srovnání služeb a parametrů.


Banky napříč Evropou musí změnit své chování. Technologický posun bude samozřejmě spjat s vysokými investičními náklady a náklady na zabezpečení. Tyto nesporné přínosy ale budou vyváženy vysokým bezpečnostními riziky. Klienti totiž musí dát souhlas s nakládáním se svými daty (a také pohyby a zůstatky na svých bankovních účtech) třetím stranám.