Vážení kolegové,

vzhledem k současné velmi nestandardní situaci, vám přinášíme shrnutí nejdůležitějších událostí a informací ohledně posledního vývoje.

Reakce ČNB na současnou situaci v nouzovém stavu
Jak jste jistě zaregistrovali, bankovní rada České národní banky včera (1. dubna 2020) ve večerních hodinách s okamžitou platností výrazně uvolnila restriktivní doporučení pro posuzování nových hypotečních úvěrů. A to následovně:

1. Limit ukazatele LTV (výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti) se zvyšuje na 90% (z 80%).
2. Úpravy ukazatele LTV se netýkají "investičních" hypoték.
3. Limity DSTI (poměr celkové dluhové služby a čistého měsíčního příjmu žadatele o úvěr) se zvyšuje na 50% (ze 45%).
4. Dosavadní limit ukazatele DTI (poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr) se ruší.


Vývoj úrokových sazeb
Současně ČNB snížila dvoutýdenní reposazbu 2T na 1,00%, lombardní sazbu na 2,00% a diskontní sazbu na 0,05%. Jako první na vývoj zareagovala mBank (1,94% s pojištěním), Equa bank (2,29% s pojištěním) a Oberbank AG (při LTV do 60% až 1,80%).

Odhaduje se, že při trvání "koronavirové krize" úrokové sazby hypotečních úvěrů mohou klesnout až na 1,49%.


Firemní úvěry a podpora ČMZRB podnikatelům
Většina bank neoficiálně zastavila financování firemních klientů. A to jak z korporátního segmentu (velké podniky), SME (malé a střední podniky), tak i živnostníků. Prakticky pouze monitorují situaci svých klientů.

Věřme, že alespoň částečně toto vyřešní podpora financování Českomoravské záruční a rozvojové banky. Jako první zareagovala MONETA Money Bank. Vyřídíte podnikateli standardní úvěr přes banku a ČMZRB pouze ručí za úvěr a přispívá na úroky. Příjem žádostí do programu COVID II končí 3.4.2020 ve 23:59!

Postup najdete na stránkách ČMZRB zde.


Ošetřovné a podpora zasaženým živnostníkům
Jen připomínáme, že každý kdo se stará o dítě (jen jeden z rodičů), může přes správu sociálního zabezpečení zažádat o ošetřovné (lze přes datové schránky). U živnostíků je to cca 13.000 Kč měsíčně, u zaměstnance 60% redukovaného denního vyměřovacího základu.

Souběžně můžete požádat (přes živnostenský úřad) také o jednorázový příspěvek 25.000 Kč. Pokud jste ale v minulém roce měli příjem min. 180.000 Kč a za první čtrtletí 2020 vám poklesly příjmy o 10% oproti minulému roku.


Věříme, že tuto nestandardní situaci společně bez úhony překonáme a třeba se naopak rytmus života kolem nás zklidní a zpříjemní. A po jejím skončení dojde k všeobecnému oživení (nejen) finančního trhu.

Přeji nám všem hodně sil a osobní radosti

Ing. Ladislav Vaculík
Ředitel společnosti