Znáte rozdíl mezi debetní a kreditní platební kartou? Jak je to s bezúročným obdobím u kreditních platebních karet? Je výhodnější v zahraničí platit hotovostí nebo platební kartou? To jsou základní otázky, na které by měl umět odpovědět každý finančně gramotný člověk. My vám o platebních kartách řekneme i něco navíc...


Něco málo z historie...


Ještě před vznikem platebních karet se platilo hotově nebo šeky. Dobrým „štamgastům“ byla poskytována možnost platit na tzv. účet „sekeru“. Koncem 19. století se v USA objevily kovové štítky na nichž bylo vždy vyraženo číslo klienta, které se při nákupu opsalo, a přidal se k němu klientův podpis. První platební karty byly papírové a vydala je americká společnost Western Union Telegraph Company na začátku dvacátého století. Tyto platební karty se těšily velké oblibě mezi kupujícími i  obchodníky. Pro klienty znamenaly velké pohodlí, pro obchodníky větší útratu za nabízené zboží a služby. V roce 1948 byla vydána vůbec první platební karta. Kartu vydala letecká společnost Air Travel Card a karta byla určena pouze pro obchodní cestující letecké dopravy. V roce 1950 byla vydána první karta, která se dala použít ve všech sektorech života. Jmenovala se Diners Club Credit Identification Card. Až poté se začaly zabývat platebními kartami i banky. Koncem 20 století vznikly platební karty, které známe i dnes, např. VISA karta, American Express a mnoho dalších.


V bývalém Československu vydala první platební kartu roku 1988 Živnostenská banka jako dispoziční kartu k devizovému účtu.

A dnešek...

Platební karta je tedy malá, původně papírová, nyní plastová karta, opatřená identifikačními údaji jejího majitele. Je nástrojem určeným k bezhotovostním platbám a k výběrům hotovosti z bankomatů,  nebo v prodejně - tzv. Cash back. Za vystavení platební karty a za výběry hotovosti z bankomatu platí klient bance poplatky - buď přímé nebo skryté v poplatku za vedení účtu.

Součástí platební karty bývá pojištění, slevy a další služby, jako např. bezplatný vstup do letištních salónků. Princip použití karet je stále stejný - klient předloží při placení platební kartu a podepíše účet. Obchodník ověří platnost karty a porovná zákazníkův podpis.

Původně byly platební karty vyráběny z tvrdého papíru nebo z plechu. Dnes se platební karty vyrábějí z odolných plastů a mívají standardní rozměry 85,6 × 54 mm. Základním ochranným prvkem každé platební karty je její číslo, které tvoří jedinečnou identifikaci. Kromě tohoto kódu každá karta obsahuje na zadní straně magnetický proužek, na němž jsou uloženy údaje o kartě a jejím držiteli. Magnetický proužek ale neumožňuje tak vysoké zabezpečení uložených dat jako čip, proto na něm není uložen PIN.

V čipové platební kartě je naopak zabudován mikroprocesor s pamětí. Čip umožňuje díky vyššímu zabezpečení uložení PIN a transakce bez nutnosti ověření v centru. V současnosti se u nás vydávají převážně karty mající čip.

Vzhledem k tomu, že většina lidí doma nemá čtečku kreditních karet, je na kartách umístěn ještě Card Verification Value, případně Card Verification Code. Je to dodatečné číslo zvyšující ochranu před zneužitím.

Typy karet

Debetní karta -  je pevně svázána s běžným účtem. Jejím použitím klient čerpá své peníze uložené účtu. Po každé transakci, banka odečte z jeho účtu příslušnou sumu.
Kreditní karta - karta není napojena na osobní účet klienta, ale na účet úvěrový. V tomto případě klient čerpá úvěr do výše nastaveného kreditního rámce. K tomuto úvěru bývá sjednáno bezúročné období po jehož vypršení banka přistupuje k úročení.
Charga karta - je obdobou kreditní karty a je určená pro velmi bonitní klienty. Charge karta je platební karta s odloženou splatností. Funguje podobně jako kreditní karta, ovšem s rozdílem, že po skončení účetního cyklu musí klient bance celý dluh splatit najednou, jinak je penalizován sankčním úrokem.

Elektronická platební karta - v ČR nejrozšířenější typ platební karty (VISA Electron a Maestro). Fungují pouze pro transakce, které jsou on-line ověřeny v kartovém centru, tedy pro výběry z bankomatů a platby u obchodníků s elektronickým platebním terminálem. Výhodou je vedení zdarma, nízké poplatky za blokaci ztracené karty a nulová možnost zneužití zablokované karty.
Embosovaná platební karta - má plasticky prolisované potřebné údaje o držiteli karty, termín konce její platnosti a číslo karty. Platbu je možno uskutečnit tak, že obchodník vloží kartu do imprinteru a otiskne veškeré údaje z karty na účet, který zákazník podepíše. Každý obchodník má nastavenu výši útraty - tzv. floor limit, který mohou zákazníci provést bez nutnosti platbu ověřit. Platby nad tento limit musí obchodník telefonicky ověřit. Nevýhodou embosovaných karet je vyšší cena za vydání, vedení či blokaci karty a možnost zneužití karty i po nahlášení její ztráty.

 

Vedle v Evropě nejrozšířenějších MasterCard a VISA patří k nejznámějším světovým kartovým společnostem Diners Club, JCB (Japan Credit Bureau), AmEx (American Express) a Discover Financial. Tyto společnosti jsou určeny bonitním klientům a jejich platební karty představují exkluzivní platební nástroj.

Při použití platební karty v zahraničí je třeba počítat s tím, že banka přepočítá platbu kurzem "deviza - prodej" a vy tedy zaplatíte poplatek v podobě kurzového rozdílu. Pokud navštívíte poněkud exotičtější zemi, banka vaši transakci nejprve přepočítá na americké dolary nebo eura a teprve pak na české koruny. V těchto směnách mají banky zahrnuty samozřejmě slušnou marži. Ale i přesto je platit kartou v zahraničí bezpečnější a komfortnější a také po návratu domů nemusíte přemýšlet, co s nepotřebnými valutami.